CocktailAudio X30...
... został zaprojektowany jako wszechstronne centrum muzyczne all-in-one i jednocześnie jako wysokiej jakości odtwarzacz plików audio, w którym wykorzystano szereg bezkompromisowych rozwiązań technicznych w połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem i niezwykle rozbudowaną funkcjonalnością.

Z własnymi głośnikami lub w roli źródła


Urządzenie może pełnić rolę samodzielnego odtwarzacza muzycznego, do którego podłączone są głośniki napędzane wbudowanym cyfrowym wzmacniaczem 2x50W z niezależnym układem zasilania. W konfiguracjach z zewnętrzną końcówką mocy czy przetwornikiem DAC wewnętrzny wzmacniacz można wyłączyć i traktować X30 jako cyfrowe lub analogowe źródło sygnału.

Formaty, kodeki, pliki...
CocktailAudio X30 jest w stanie odtwarzać muzykę z płyt CD oraz plików zgromadzonych na różnych cyfrowych pamięciach i nośnikach danych. Użytkownik w prosty sposób może zainstalować wewnątrz obudowy dysk twardy 2.5" lub 3.5" (SSD lub tradycyjny) o pojemności nawet 4TB, który pomieści zawartość tysięcy płyt CD lub albumów zapisanych w wysokiej rozdzielczości. Obsługiwane są wszystkie najpopularniejsze formaty i kodeki audio, zarówno w standardowej jakości, jaki w wysokiej rozdzielczości hi-res (do 24b/192kHz) i bezstratnych formatach FLAC HD oraz WAV HD.
 
Urządzenie pobiera dane także z dysków i pamięci USB, przez sieć z komputerów i serwerów DLNA i Samba oraz przez internet - z radia internetowego oraz różnych serwisów muzycznych. Do dyspozycji użytkownika jest także klasyczne radio FM z RDS.
Odtwarzanie i kopiowanie płyt optycznych
Wbudowany szczelinowy czytnik płyt służy do odtwarzania płyt CD-Audio oraz CD-R i DVD-R z plikami oraz szybkiego wykonywania kopii płyt CD. Funkcja kopiowania płyt i ich katalogowania to jedna z ważniejszych funkcji sprzętu, a użytkownicy z pewnością docenią wygodę i szybkość nowej metody dostępu do swoich dużych katalogów muzycznych, bez utraty jakości i bez obaw o zużywanie nośników optycznych. Kopiowane płyty mogą być zapisywane w wybranym przez użytkownika formacie (WAV, FLAC, OGG lub MP3), uzupełnianie o okładki i opisy utworów pobierane bazy danych FreeDB.

Nagrania są natychmiast katalogowane w wewnętrznej muzycznej bazie danych oferującej kilka trybów przeglądania i grupowania zbiorów oraz funkcje wyszukiwania. Tekstowe opisy utworów skatalogowanych w bazie danych mogą być uzupełniane i zmieniane przez użytkownika.
 
Cyfrowy rejestrator dźwięku HD
Urządzenie posiada analogowe wejścia audio, które pozwalają na wykonywanie kopii nagrań ze starszych źródeł - gramofonów, magnetofonów itd. i cyfrowy zapis nagrań nawet w rozdzielczości 16bit/192kHz. Cyfrowe wejścia audio umożliwiają natomiast bezstratne nagrywanie dźwięku ze źródeł cyfrowych, z opcją zmiany częstotliwości próbkowania (na niższą lub wyższą) w zakresie 44-192kHz.
Sieciowy serwer muzyczny
X30 może pracować także jako serwer muzyczny dla innych odtwarzaczy i sprzętów zainstalowanych w domu. Wbudowane serwery pracujące w standardzie UPnP/DLNA oraz Samba umożliwiają strumieniowe przesyłanie plików audio do innych zgodnych urządzeń oraz na zdalny dostęp do dysku odtwarzacza z poziomu komputerów PC pracujących w tej samej sieci komputerowej. Na liście serwerów znajduje się także FTP odpowiadający za szybkie transfery plików do i z odtwarza, także poza siecią domową.

Zestaw funkcji dla wymagających
Poza podstawowymi funkcjami odtwarzania i katalogowania zbiorów, X30 oferuje również szereg funkcji ułatwiających codzienne korzystanie z urządzenia. Użytkownik może tworzyć i zapamiętywać playlisty oraz tworzyć kolejkę bieżącego odtwarzania dokładając do niej na zapas kolejne pliki czy albumy. Po ustawieniu zegara dostępne jest programowanie nagrywania z radia internetowego lub FM oraz funkcja wyłączania i włączania urządzenia o zadanych porach dnia (w tym funkcja budzika). Opcja resume-play po ponownym uruchomieniu sprzętu wraca do odtwarzanych wcześniej utworów. Zakładki (bookmarks) dla utworów muzycznych pozwalają na szybki skok w wybrane miejsce wybranego nagrania, a lista ulubionych stacji radiowych pomaga w nawigacji po tysiącach dostępnych rozgłośni. Nie zabrakło także opcji odtwarzania plików bez przerw (gapless), niezbędnej np. przy odsłuchu nagrań koncertowych.


(zobacz katalog)

Zaawansowana konstrukcja
Do kontroli pracy odtwarzacza wykorzystywany jest pilot i kolorowy ekran 5" o rozdzielczości 800x480 punktów, który umieszczono na froncie obudowy (obraz można też alternatywnie przełączyć na TV, przez złącze HDMI). Ekran wyświetla ustawienia, listy plików oraz okładki płyt, a także zdjęcia (JPG) i pozwala na wygodną graficzną lub tekstową nawigację po zbiorach. Producent przewidział opcję zmiany wielkości liter wyświetlanych na ekranie, tak aby zapewnić komfortową obsługę niezależnie od odległości w jakiej siedzi słuchacz. Na froncie urządzenia umieszczono dwie wciskane gałki (głośność oraz nawigacja), kilka podstawowych przycisków kontroli odtwarzania, jedno ze złącz USB, jedno z wejść AUX-IN oraz regulowane złącze słuchawkowe. Metalowa, bardzo solidna, obudowa odtwarzacza wykonana została w całości z metalu, front wykonano z grubego na 8mm płata aluminium, całość może być wykończona w kolorze czarnym lub ciemno-srebrnym.
Zdalna kontrola
Alternatywną formą kontroli działania urządzenia jest wykorzystanie komputera PC lub urządzeń mobilnych (tablet/smarfon) z przeglądarką WWW. Interfejs WWW pozwala na wygodne budowanie playlist, edycję oraz kontrolę bieżącego odtwarzania plików, edycję opisów utworów i przypisanych grafik. X30 obsługuje także standard DLNA DMR, który pozwala na strumieniowe przesyłanie do niego muzyki przez sieć, z urządzeń mobilnych.
 
 
Swoboda połączeń
Bogaty zestaw złącz w jakie wyposażono CocktailAudio X30 obejmuje 3 cyfrowe wyjścia audio (optyczne, koncentryczne oraz AES/EBU XLR) pracujące w pełnym zakresie do 24b/192kHz z opcją upsamplingu, parę stereofonicznych wyjść analogowych oraz dwa cyfrowe i dwa analogowe wejścia audio. Kolejne złącza obejmują trzy porty USB dla nośników danych lub karty WiFi, szybkie złącze sieci LAN 1Gbit, złącze HDMI do podłączenia TV oraz złącze anteny FM.
We wnętrzu urządzenia znajdziemy podwójny układ zasilania (dla wzmacniacza oferującego moc 2x50W oraz osobny dla układów cyfrowych). W konstrukcji wykorzystano bardzo stabilne oscylatory TCXO, za konwersje sygnałów audio odpowiadają wysokiej jakości przetworniki DAC Burr-Brown PCM1792A, sterowanie powierzono wydajnemu procesorowi Sigma Designs 700Mhz.